Jak akumulatory do systemów fotowoltaicznych?

23 październik 2019
Jak dobrać akumulatory do systemów fotowoltaicznych?

Akumulatory to doskonałe i trwałe źródło energii, wykorzystywane w wielu miejscach. Wiele osób uważa, iż z akumulatorów korzysta się jedynie w samochodach, czy też maszynach rolniczych. To całkowicie błędne założenie, ponieważ można je odnaleźć w systemach awaryjnych oraz fotowoltaicznych. Oczywiście nie każdy ich model będzie nadawał się do takich systemów, dlatego należy dokładnie zbadać rynek, aby znaleźć właściwe dla siebie rozwiązania.

Jak dobrać akumulatory do systemów fotowoltaicznych?

Osoby nie mające pojęcia jakie akumulatory do fotowoltaiki okażą się trafnym wyborem, powinny bazować na eksperckich poradach. Akumulatory w takich systemach odpowiadają głównie za:

 • pracę w trybie buforowym i cyklicznym,
 • gromadzenie i przechowywanie większych zasobów energetycznych.

Istnieją różne wymagania, według których dopuszcza się do użytku tego typu sprzęt. Nie w każdym przypadku można pozwolić sobie na zamontowanie danego akumulatora do posiadanego systemu fotowoltaicznego. Najlepiej skonsultować to z jakimś uznanym specjalistą i mieć pewność, że nie popełnia się błędu. 

Dobierając akumulatory do fotowoltaiki warto zwrócić uwagę także na to, aby czas wyładowań wynosił w tym przypadku maksymalnie 100 godzin. Jeśli jest to większa wartość, taki model nie powinien być w ogóle brany pod uwagę. Sprzęt musi również umiejętnie pracować w szerokim zakresie temperaturowym, a więc spisuje się nienagannie zarówno przy niskich temperaturach, jak i tych sporo wyższych. Akumulatory do fotowoltaiki cena to w związku z tym temat, który zaciekawi każdą zainteresowaną osobę. To nieco droższe modele od tych tradycyjnych, które wykorzystywane są w podstawowych maszynach lub pojazdach.

Jakie akumulatory sprawdzą się w systemach fotowoltaicznych?

W systemach fotowoltaicznych sprawdzą się następujące akumulatory:

 • żelowe,
 • AGM,
 • klasyczne.

Każda z tych opcji znacząco się od siebie różni, więc jeśli ktoś nie wie jakie akumulatory do fotowoltaiki powinien wybrać, warto dowiedzieć się o zaletach poszczególnych modeli. Akumulator klasyczny zapewnia właścicielom odpowiednią wentylację oraz rzadkie serwisowanie. Elektrolit występuje w tym przypadku w ciekłej postaci, wypełniając tym samym ogniwo. Akumulator żelowy opiera się na żelowej wersji elektrolitu. W fotowoltaice opłaca się z niego korzystać, ponieważ zapewnia sprawny powrót ze stanu bardzo głębokiego rozładowania. Najczęściej stosowanymi akumulatorami są jednak te w wersji AGM. Wielu ekspertów podkreśla, że w systemach fotowoltaicznych spisują się bezbłędnie. W tym przypadku eliminowana jest możliwość wycieku elektrolitu na zewnątrz, ponadto proces rekombinacji wewnętrznej przebiega bez żadnych zakłóceń. Jeśli kogoś interesuje akumulatory do fotowoltaiki cena wystarczy dokładnie zbadać temat i wybrać dla siebie najkorzystniejszy model.

Montaż akumulatorów w systemach fotowoltaicznych

Montażem akumulatorów w systemach fotowoltaicznych powinni zajmować się wykwalifikowani fachowcy. Tym samym właściciele takich systemów pozwolą sobie na dłuższą eksploatację. Na początku warto jednak dowiedzieć się jakie akumulatory do fotowoltaiki będą pasować do konkretnego modelu systemu, a dopiero potem można zająć się ich montażem. Potrzebny będzie do tego m.in. klucz dynamometryczny, dzięki któremu dokręci się wszystkie śruby. Baterie należy z kolei umiejętnie połączyć z instalacją prądu stałego. Wcześniej trzeba je wyłączyć z urządzenia ładującego. Przynajmniej raz na pół roku powinno sprawdzać się ich stan techniczny i poziom napięcia. Przed wykonaniem jakichkolwiek czynności należy zbadać temat akumulatory do fotowoltaiki cena, aby wiedzieć, ile pieniędzy trzeba będzie przeznaczyć na takie urządzenia.

 

Zostaw swój komentarz

Najpopularniejsze produkty

 • Akumulatory Varta Professional Dual Purpose
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Akumulatory Varta Professional Dual Purpose - Mniej zaawansowane łodzie czy samochody kempingowe nadal wymagają odpowiedniego akumulatora, by mogły pracować na najwyższych obrotach. Właśnie dlatego powstały akumulatory VARTA® Professional Dual Purpose. Długa żywotność i całkowita bezobsługowość sprawiają, że jest on idealny do użytku sezonowego.

  Czytaj więcej
 • Ładowarka Victron Blue Smart
  • poniedziałek, 12 styczeń 2015

  Ładowarka Victron Blue Smart - przy sprawności do 95%, ładowarki te generują do 4 razy mniej ciepła w porównaniu do ładowarek przemysłowych. Przy naładowaniu akumulatora do pełna pobór własny maleje do 0,5 W co stanowi od 5 do 10 razy lepszy wynik niż standardy przemysłowe.

  Czytaj więcej
 • Historia powstania Duracell International
  • środa, 01 listopad 2017

  Duracell jest wiodącym na świecie producentem baterii alkalicznych, baterii specjalistycznych i akumulatorków o wysokiej wydajności. Od czasu jej założenia na początku lat 40. XX wieku, firma stała się uznaną i zaufaną marką produkującą baterie kompaktowe i produkty o dłuższej żywotności. W centrum tego wszystkiego znajduje się Królik Duracell.

  Czytaj więcej
 • O firmie CTEK
  • czwartek, 02 listopad 2017

  CTEK, to najlepszy w Europie model ładowarki do akumulatorów, trzykrotny laureat nagrody "Best in Test, używany przez najważniejsze firmy motoryzacyjne, jako podstawowy model ładowarki stosowanej w ich pojazdach. Ładowarki CTEK są zalecane do wszystkich rodzajów akumulatorów kwasowo-ołowiowych, w tym elektrolitowych, bezobsługowych, żelowych, wapniowo-wapniowych oraz AGM. 

  Czytaj więcej

Najnowsze porady eksperta

 • Auto detailing - profesjonalna pielęgnacja samochodu
  • sobota, 16 listopad 2019

  Wśród wielu właścicieli samochodów auto detailing jest utożsamiany z myciem pojazdów. W praktyce jest to jednak o wiele szerszy zestaw czynności, który powinien być wykonywany wyłącznie przez wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Aby prawidłowo zrealizować usługę tego typu niezbędny jest nie tylko profesjonalny sprzęt, ale również rzetelna wiedza na temat tego, w jaki sposób efektywnie pielęgnować delikatne lakiery czy łatwe w uszkodzeniu materiały znajdujące się w kokpicie. Przy spełnieniu tych warunków, prace auto detailingowe pozwalają na długo utrzymać nieskazitelny stan nowych samochodów oraz przywrócić stan pierwotny w przypadku pojazdów używanych.

  Czytaj więcej
 • Czujniki parkowania – opinie, montaż, czy warto?
  • czwartek, 14 listopad 2019

  Niemalże wszystkie współczesne samochody wyposażone są w szereg czujników, elektronicznych zespołów i centralny komputer pokładowy. Ma to zapewnić bezpieczeństwo jazdy, ułatwić prowadzenie, podnosić komfort podróżowania. Jednym z często stosowanych rozwiązań są czujniki parkowania. Nawet jeżeli nie są zainstalowane fabrycznie, ich montaż nie musi być bardzo skomplikowany. Wybierając najprostsze czujniki parkowania cena nie jest wygórowana. Czy jednak warto zainwestować w takie rozwiązanie, jakie są opinie o czujnikach parkowania? Poznaj wady i zalety montażu tych nowoczesnych ułatwień w codziennej eksploatacji auta.

  Czytaj więcej
 • Klasa sama w sobie ! Wynajem aut Poznań
  • środa, 13 listopad 2019

  ImpaktCars to wypożyczalnia samochodów Poznań, która na poznańskiej mapie miasta, każdego dnia, zwiększa rzesze swoich fanów, a wszystko za sprawą swojej działalności. Firma daje możliwość przejazdu nie tylko sportowym, luksusowym, czy też ekologicznym pojazdem. Z myślą o różnego rodzaju sytuacjach życiowych, ImpaktCars, umożliwia wynajem samochodów dostawczych Poznań. Dzięki nim wynajem auta typu bus Poznań, nie stanowi problemu, a sytuacje jak chociażby przeprowadzka, stają się o wiele bardziej komfortowe i prostsze do wykonania.

  Czytaj więcej
 • Akumulator - możliwe problemy. Jak ich uniknąć?
  • środa, 13 listopad 2019

  Silnik jest urządzeniem mechanicznym, wiec do działania potrzebuje jeszcze prądu. Ten płynący z akumulatora umożliwia napędzenie rozrusznika i zasila świece iskrowe lub żarowe, a więc umożliwia rozruch silnika. Po uruchomieniu zasilanie przejmuje alternator, który przy okazji ładuje akumulator. Jeśli jednak akumulator nie zadziała, to sprawny alternator na niewiele się zda: samochód się nie uruchomi. Jeżeli problemem jest tylko rozładowany akumulator, to wystarczy go naładować i problem rozwiązany. Sam silnik można uruchomić przez kable. Problem jednak jest większy, jeśli awarii uległo którykolwiek z elementów zasilania.

  Czytaj więcej

News

 • Najpopularniejsze modele samochodów na polskim rynku
  • niedziela, 03 listopad 2019

  Raporty na temat sprzedaży samochodów osobowych w Polsce publikowane są praktycznie każdego roku. Zestawienia te powstają na podstawie informacji pozyskanych z różnych źródeł. Niektóre z modeli pojazdów rejestrowanych przez osoby fizyczne cieszą się szczególną popularnością. Kiedy najbardziej opłaca się je kupić?

  Czytaj więcej
 • Najpopularniejsze modele Mercedesa – przegląd modeli
  • wtorek, 02 lipiec 2019

  Wzbudza pożądanie wielu miłośników luksusu, olśniewa swoją wyjątkową sylwetką, wywołuje podziw sportowym charakterem i zawsze jest w czołówce najbardziej wydajnych samochodów osobowych. Mercedes – reprezentant niemieckiej motoryzacyjnej jakości, który zachwyca nieustannie od lat 80. XIX wieku. Od tamtego czasu firma wyprodukowała miliony samochodów, każdego roku proponuje coraz lepsze modele, wyposażając je zarówno w nowoczesną technologię, jak też wysokiej jakości materiały. A które modele Mercedesa są dzisiaj tymi najpopularniejszymi? 

  Czytaj więcej
 • Alternatywne źródła zasilania samochodów
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Motoryzacja ciągle się rozwija i wykorzystuje nowe technologie w celu poprawienia cech produkowanych samochodów. Najbardziej w oczy rzucają się liczne elektroniczne elementy wyposażenia, które podwyższają nasz komfort użytkowania samochodu, polecenia głosowe, aplikacje łączące naszego smartfona z samochodem, kamery i czujniki, rezygnacja z tradycyjnych kluczyków itd. Drugim elementem na który zwraca się uwagę to rozwój silników, przede wszystkim w dziedzinie czystości i ilości generowanych spalin, ale także osiągów i sprawności pracy. Z tym ostatnim aspektem związane są alternatywne źródła zasilania.

  Czytaj więcej
 • Auto do dobrej zabawy - najnowsze propozycje
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Auto do dobrej zabawy to z oczywistych względów sprawa dość indywidualna. Każdy ma bowiem inne zapatrywania na temat frajdy z jazdy i tego, czy jazda samochodem jest dobrym przykładem hobby - dla niektórych to wciąż bowiem zwyczajny środek transportu.

  Czytaj więcej